Stiri Online, Enciclopedie, Revista presei

Simona Halep în optimile turneului WTA de al Dubai

in Sport

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.513.000 dolari, marți, după ce a învins-o pe Daniela Hantuchova (Slovacia) cu scorul de 6-2, 6-0.

Halep, numărul patru mondial și principala favorită a turneului, s-a impus într-o oră și 13 minute de joc, dominându-și categoric adversara. Halep a avut 18 lovituri câștigătoare în acest meci, față de 13 ale slovacei, care a greșit mai mult (33 de erori neforțate, față de 12 ale româncei), relatează AGERPRES.

Hantuchova, care venea după un tur de forță, ce a cuprins câștigarea turneului de la Pattaya și un meci de peste două ore și jumătate în primul tur la Dubai, a câștigat primul ghem al meciului, dar Halep a egalat și apoi a reușit break-ul (revenind de la 15-40), pentru 2-1. Simona Halep și-a consolidat avantajul, iar apoi s-a desprins după un nou break la 5-2 și a încheiat setul cu 6-2, după 41 de minute.

Setul secund, adjudecat la zero de Simona, a avut un moment psihologic în ghemul al treilea, când Halep a fructificat abia a șasea minge de break, după 10 minute și 36 de secunde. Pentru românca de 23 de ani a fost apoi o simplă formalitate, având în vedere că Hantuchova a părut vădit obosită.

Halep o învinsese pe Hantuchova (31 ani, 47 WTA) și în cele trei meciuri directe de până acum. În 2012, în primul tur la Doha, Halep s-a impus cu 3-6, 6-2, 7-6 (4), în 2013, în calificări la Roma, Simona a învins cu 6-4, 6-2, iar în 2013 a câștigat cu 6-2, 6-1 la New Haven, în runda inaugurală, ulterior adjudecându-și titlul. Cele două ar fi trebuit să se întâlnească și în turul secund al calificărilor în 2013 la Dubai, dar Simona s-a retras înaintea partidei din cauza unei accidentări la spate.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 26.000 de dolari și 105 puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe bulgăroaica Țvetana Pironkova (27 ani, 57 WTA), care a învins-o în turul secund pe chinezoaica Shuai Peng (N. 16), 3-6, 6-4, 7-6 (5).

sursa: informatiazilei.ro