Stiri Online, Enciclopedie, Revista presei

UEFA EURO 2016. Mihai Pintilii: Suntem la același nivel cu Albania

in Evenimente/Sport/Stiri online

După egalul obținut cu Elveția, prin golul lui Stancu din penalty, România speră la calificarea în optimi cu patru puncte, cu condiția să învingă Albania. Antrenorul selecționatei României recunoaște că jocul fotbaliștilor nu a fost tocmai cel așteptat, mai ales în cea de-a două repriză, când românii ”au căzut fizic”. „Am făcut o primă repriză bună, am marcat și am avut și alte situații bune. Ma refer la șutul lui Chipciu și bara lui Săpunaru. În repriza a doua ne-am dorit să mărim avantajul. Am avertizat echipa să nu ne retragem și să punem probleme pe benzile laterale. Am căzut din păcate fizic, nu am mai avut posesia și forța să dezvoltăm jocul și am fost nevoiți să facem 2 schimbări forțate. O victorie cu Albania ne dă șansa de a ieși din grupe.”, a explicat Anghel Iordănescu, potrivit ProTV.

Pe de altă parte, jucătorii sunt de părere că meciul a fost dominat în totalitate de elvețieni, care le-au dat mai multe probleme decât francezii. ”A trebuit să suferim, să luptăm pentru fiecare minge. Ne-am luptat, dar din păcate nu am reușit să câștigăm. Iar am luat un gol imparabil.”a spus Chiricheș, potrivit Dolce Sport.

Important este că s-a terminat egal. Vom aborda meciul cu Albania la victorie și trebuie să câștigăm, ca să ieșim din grupe. Suntem la același nivel cu Albania.”, a declarat Mihai Pintilii. Considerată cea mai slabă echipă din grupă, în meciul disputat cu Franța, Albania a obținut un scor de 0-0, iar marea surpriză a fost că selecționata Albaniei s-a impus în fața francezilor în câteva ocazii. România este obligată să câștige meciul de duminică pentru a avea șansa unei calificări.

sursă foto: protv