Primul ministru Victor Ponta şi-a delegat atribuţiile vicepremierului Gabriel Oprea pentru o săptămână. Premierul a plecat deja în Turcia, unde s-a internat într-o clinică privată pentru o operaţie la genunchi.
Prim-ministrul a mers joia trecută la Spitalul Militar Central din Capitală pentru un control la genunchi, iar medicii i-au recomandat o intervenţie chirurgicală, în condiţiile în care Ponta schiopăta de circa două săptămâni.
În urma unei investigaţii RMN, doctorii i-au spus premierului Ponta că are un ligament rupt şi îi sunt afectate meniscul şi cartilagiul. De altfel, primul ministru şchiopăta deja în urma unui accident uşor în timpul unui meci de baschet.
Citeste si: Victor Ponta trebuie „să plece acum”, pentru că a devenit „o povară și pentru România
Astfel, liderul social-democrat a luat decizia de a se opera într-o clinică din afara ţării şi să îşi ia concediu. Este vorba despre perioada 16-19 iunie, timp în care vicepremierul Gabriel Oprea va conduce Executivul.
Vicepremierul pentru securitate naţională Gabriel Oprea va exercita timp de o săptămână atribuţiile prim-ministrului privind conducerea operativă a activităţii Guvernului. Decizia a fost publicată luni în Monitorul Oficial şi adusă la cunoştinţă opiniei publice.
De altfel, nu este prima dată când premierul Ponta îi lasă atribuţiile sale lui Gabriel Oprea. De fiecare dată când este în concediu, Oprea preia atribuţiile premierului. Analiştii spun că acest lucru nu face decât să confirme gradul mare de încredere dintre cei doi şi buna funcţionare a coaliţiei de guvernământ.